Boazeria efektowna, łatwa i tania. Zrób ją sam.

 

Chciałbyś mieć piękną boazerię ale przerażają Cię albo spodziewane trudności albo wysokie koszty? Możesz ją zrobić sam – jej wykonanie nie jest trudne , stać Cię na nią – bo jest niedroga.  Nie potrzebujesz do jej wykonania żadnych maszyn czy drogich narzędzi. Boazeria kasetonowa ( nie wiedzieć czemu nazywaną „angielską”) to taka, która składa się z szeregu ograniczonych pól ( czy to z przesunięciem płaszczyzny, czy po prostu utworzonych przez jakąś ramkę z listewek ).

fragment boazerii
przykładowe kasetony boazerii makieta wyk. Artstudio s.c. Bolesławiec (fot autor)

Najprostszym sposobem, najtańszym jest przyklejenie po prostu bezpośrednio do ściany ramek imitujących kasetony  z listewek (czy to drewnianych,  gipsowych czy – coraz częściej używanych – poliuretanowych ) oraz poziomej listwy ograniczającej od góry naszą „boazerię”.  Aby uzyskać wrażenie, że jest to odrębna konstrukcja i oddzielić od reszty ściany, musisz jeszcze całość łącznie z listwą przypodłogową pomalować na jeden kolor. Przy okazji możesz użyć do tego innego rodzaju farby niż do pozostałej części ściany: jakieś emalii, którą później łatwo będzie umyć.  Większy efekt można uzyskać budując prawdziwą boazerię kasetonową, czyli taką z przesunięciem płaszczyzn.

fragment boazerii
listwa wpuszczona i naklejona na wierzch wyk. Artstudio s.c. Bolesławiec (fot autor)

Możesz ją łatwo i tanio wykonać przy użyciu płyty gipsowo – kartonowej (g-k), która oprócz tego, że jest stosunkowo tania, to jeszcze łatwa w obróbce i później w malowaniu. Internet pełen jest przykładów jak wykonać taką konstrukcję z płyty MDF, jednak jak się przyjrzeć to widzimy, że potrzebna jest do tego piła elektryczna do drewna, lamelownica lub inne narzędzie do wykonywania połączeń listew i wiele drobnych narzędzi stolarskich, które nie każdy ma. Wszystko trzeba wykonać bardzo dokładnie.

rysunek konstrukcyjny boazerii
boazeria wykonana a płyty mdf posiada liczne łączenia rys. autor

Potem czeka nas malowanie! Kto malował płytę MDF wie, że to nie takie łatwe. Stosując płytę g-k możemy wycinać otwory ( kasetony ) bezpośrednio w całej płycie,

boazeria z płyty g-k wycięta w całości rys autor

dzięki czemu zaoszczędzimy na wszelkim docinaniu, dopasowywaniu i łączeniu poszczególnych elementów. Wycięte fragmenty płyty można użyć jeszcze do wykonania wewnątrz kasetonów dodatkowych płycin lub zużyć na podkładową warstwę jako wyrównanie itp. Możesz powiedzieć, że w  płycie MDF też tak można, ale w płytach g-k jest to o wiele łatwiejsze, bo bez trudu przetniesz ją nożem czy ręczną piłą!  Kolejną zaletą płyty g-k jest cena: około 6 zł za mkw. w porównaniu do około 25 zł za m kwadratowy płyty MDF podobnej grubości czyli 12 mm. Dodatkowo z zakupem płyty MDF odpowiedniej grubości może być problem szczególnie w mniejszych miejscowościach, a płytę g-k dostaniesz bez trudu wszędzie.  Więc jak się za to zabrać? Pierwszą rzeczą jet dobrze rozplanować ułożenie kasetonów ( ale to jest temat na kolejny wpis ). Jeżeli chodzi o samo wykonanie, to musisz jeszcze zdecydować czy płytę z wyciętymi kasetonami nakleić bezpośrednio na ścianę,  (wtedy wgłębienia w Twojej boazerii będzie stanowić ściana)

boazeria z boku
budowa przekrój boazerii wyk. Artstudio s.c. Bolesławiec (fot autor)

czy najpierw nakleić na ścianę dodatkową płytę g-k (wtedy to ona będzie widoczna jako płaszczyzna wgłębienia).  Zastosowanie dodatkowej płyty nie tylko, że ujednolica powierzchnię całej boazerii, dodatkowo pogrubia konstrukcję i sprawia jeszcze lepsze wrażenie, ale daje możliwość dokładnego wyrównania i wyprostowania podkładu, co z kolei bardzo ułatwia późniejszy montaż. Wyznacz więc górną linię boazerii i do niej równając, przyklej podkładową płytę na placki zaprawy lub przykręć (instrukcja montażu)  ustawiając ja dokładnie w pionie i prostą linia wzdłuż ściany . Dobra rada: jeżeli jest zamontowana stara listwę przypodłogowa, którą da się później przykryć nie musisz jej demontować – możesz płyty nakleić nad nią. Możesz wolną przestrzeń po listwie wykorzystać do położenia dodatkowych kabli czy rur. Spróbuj też  przyklejać takie odcinki płyt, aby pod ramą zewnętrznej płyty ukryć łączenia – wtedy nie musisz ich dokładnie wykańczać. Teraz należy rozrysować na tym podkładzie układ kasetonów ( nawet jeśli mamy jakiś projekt, to nie zaszkodzi sprawdzić go na prawdziwej ścianie ) według którego nakleisz wierzchnią płytę z otworami.  Jeśli wszystko się zgadza,  możesz nakleić wierzchnią warstwę, tak przy tym  planując jeśli to możliwe, aby łączenia płyt wypadły w miejscu kasetonów ( łatwiej zaszpachlować krótsze połączenia). Możesz unieruchomić płytę wkręcając w miejscach później niewidocznych wkręty. Po wykończeniu połączeń płyt możesz przystąpić do montażu listew. Tutaj kolejność nie ma znaczenia. Dobra rada: zdecydowanie lepiej jest stosować do wgłębianych kasetonów listwę zachodzącą na krawędź płyty niż próbować wpasować dokładnie listwy w otwór a później zaakrylować pozostałą szczelinę.

listwa na płycie
listwa z nacięciem ukrywa krawędź płyty

 Listwy wystarczy przyklejać na dobry klej i mocować mocną taśmą klejącą (uwaga na możliwość przesunięcia przy przyklejaniu taśmy) chociaż nie zaszkodzi im dodatkowy gwoździk (bez łebka lub z malutkim łebkiem – stolarski) który unieruchomi je też na czas klejenia.

Jeżeli zrobiłeś boazerię z naklejanych płyt to wykończenie jej od góry listwą nie będzie łatwe, ponieważ w handlu nie ma takich listew, które mają możliwość przysłonienia z góry dodatkowej grubości boazerii.

rysunek zakończenia boazerii
zakończenie boazerii wielowarstwowej deską od góry rys.autor

Dlatego użyj normalną listwę do stosowania płasko na ścianę lub do połączeń ściany z sufitem a na wierzch zamontuj deseczkę lub pasek płyty, jakby półeczkę która wszystko z góry przykryje. Jeśli nie będzie ona dużo wystawać i nie zamierzasz na niej stawiać nic ciężkiego wystarczy ją dobrym klejem przykleić od tyłu do ściany a od dołu do listwy ozdobnej. Jeżeli chcesz utworzyć w ten sposób prawdziwą półkę musisz zastosować odpowiednie podpórki ( konsole ). Wtedy nie zapomnij o nich przy planowaniu! Po zamontowaniu listwy przypodłogowej możesz wykończyć swoje dzieło malując odpowiednią farbą (płyta g-k , ewentualna deska czy płyta drewnopochodna jest chłonna i dlatego nie zapomnij o podkładzie impregnującym bo w przeciwnym razie trudno będzie uzyskać ten sam połysk na różnych powierzchniach).  

Jakie listwy nadają się do zrobienia boazerii możesz dowiedzieć się w kolejnym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *